Tradycja wozu Drzymały

Historia domów nietypowych i budzących spore zainteresowanie otoczenia jest starsza niż mogłoby się wydawać. Nie brakuje również w polskiej historii opisów, które przybliżają ludzi zbuntowanych wobec rzeczywistości, a bunt ten był ściśle związany z warunkami lokalowymi. Michał Drzymała, mieszkaniec Wielkopolski znajdującej się pod zaborem pruskim, chciał wybudować własny dom.
Zaborca piętrzył jednak przeszkody administracyjne, które uniemożliwiały Drzymale i jego rodzinie cieszyć się własnym lokum. Dzielny Polak się jednak nie poddał i robił wszystko, by zagrać na nosie pruskiej administracji. Zbudował dom na kołach, który od jego nazwiska zyskał nazwę „wóz Drzymały”.
Dziś moglibyśmy go porównać do przyczepy kempingowej. W tamtych czasach był symbolem buntu człowieka, który nie chciał ulec woli niemieckiego zaborcy. Tamta koncepcja stała się inspiracją architektoniczną i można dziś spotkać próby podobnego zagospodarowania wozów na kołach i zaadaptowania ich do celów mieszkaniowych.
Osoby, które to robią, nie zawsze są świadome historycznych konotacji.
http://viacon.pl/pl/rury-pecor-quattro
Polecane artykuły

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. W tym czasie przyszła mama musi dbać nie tylko o zdrowie swoje, ale także jej nienarodzonego dziecka. Jest to więc czas zmiany różnego rodzaju nawyków i przyzwyczajeń, m. in. żywieniowych. Czy jednak należy także modyfikować te związane z aktywnością fiz

Dom ślizgawka
Japońskie studio LEVEL Architects, zaprojektowało i wybudowało dom ślizgawkę w Meguro-ku – obszarze administracyjnym Tokio. Dom posiada trzy piętra, które usytuowane są w jego centralnej części. Wokół zaś zbudowane są schody i ślizgawki łączące ze sobą każde piętro. Cały budynek ma 164 metry kwadra